מָקוֹם שֶׁל מִפְגָּשׁ

וְשַׁלְוָה

'המקום', מרכז תרבות ורוח יהודית, נפתח בשנת 2008 במרכז תל-אביב על מנת לענות על הביקוש הגדול לדעת יותר, להתחבר למקורות שלנו ולעצמנו – והכל באווירה נעימה, מזמינה ומקבלת. 

הַפְסָקָה מְרַעֲנֶנֶת

בְּעִיר לְלֹא הַפְסָקָה

אלפי צעירים ומבוגרים כבר ביקרו ב'מקום', השתתפו בסדנאות ובקורסים, צפו בהופעות חיות, לקחו חלק באירועים עסקיים ובימי עיון, או סתם ישבו על כוס קפה בלובי. בין אורחי 'המקום' ניתן למצוא סטודנטים וגמלאים, אמנים ובעלי מקצועות חופשיים, רווקים ובעלי משפחות. דבר אחד משותף לכולם – הרצון ללמוד, להתפתח וליצור.

הָאֲנָשִׁים

שֶׁל הַמָּקוֹם

את 'המקום' הקים צוות של אנשים צעירים, נטועים עמוק בהוויה הישראלית ומכירים היטב את "קו התפר" שבין הציבור החילוני והדתי. נוסף עליהם מעסיק 'המקום' עשרות מנחים ומרצים, ביניהם אנשי חינוך ומוזיקאים, פסיכולוגים ורבנים, שכולם מצטיינים במקצועיות, בניסיון עשיר, בחשיבה מקורית וחדשנית ובגישה פתוחה ותקשורתית.

בֵּית

אֹהֶל שֵׁם

מרכז מורשת לתרבות העברית המתחדשת
מייסודו של המשורר הלאומי – חיים נחמן ביאליק

בית 'אהל שם' היווה בעשרות השנים שלאחר הקמתו, מרכז לכלל פעילויות התרבות בתל אביב: הופעות, הצגות, מופעי התזמורת הפילהרמונית וטקסים חשובים ועוד.
נוסף להיותו מרכז תרבות בתל אביב המרכז היווה גם מודל תרבותי לאומי ברמה הארצית, כאשר תוכניות שפותחו בו הועתקו לכל רחבי הארץ ובראשן כגולת כותרת, כינוסי 'עונג שבת' שהתקיימו בקיבוצים ובערים בכל הארץ כהמשך למסורת שייסד ביאליק.

חָזוֹן

עִם נְשָׁמָה

במאה השנים האחרונות חווה העולם אירוע שאין לו אח ורע בתולדות האנושות: עם שלם שגלה מארצו והתפזר לארבע כנפות תבל, שכמעט נדון לכליה ואשר תרבותו התקיימה רק בין דפי הספרים ובבתי המדרש – קם לתחייה וחזר למולדתו לבנות ולהיבנות בה.

אנו מאמינים כי תקומת עם ישראל בארצו אינה רק תופעה מדינית וחומרית, אלא גם התעוררות רוחנית ייחודית הנושאת עמה משמעות עמוקה ושואבת כוח מתוך העושר הגדול של היהדות לדורותיה.

אנו מקווים כי מתוך אותה חוויה ייחודית של התחדשות לאומית, יצמחו ניצנים חדשים ורעננים בחיי הרוח של כל אחד מאיתנו, כפרטים וכאומה.

עם ישראל של היום אינו אותו עם שגלה מכאן לפני אלפיים שנה, אלא אוסף של קבוצות שלעתים נראה כי המפריד ביניהן רב על המשותף. אנו זקוקים לדבק שיחבר בינינו, כי בלעדיו לא נוכל לעמוד באתגרים הגדולים שלפנינו.

משימתנו היא לתת מקום למפגש ולשיח המעודדים פתיחות, הפריה הדדית והבנה, לחבר בין עולמות ובין נשמות, בין החוויה הפרטית של כל אדם ובין מקורות ההשראה הרוחניים הקדומים שלנו כעם.

שאיפתנו היא לתרום בדרך זו לחיים אישיים, משפחתיים וחברתיים מלאים, שלמים ומיטיבים יותר, להסיר את החומות המפרידות בינינו ולהתמודד עם הבעיות המעסיקות את כולנו, ולהפוך יחד את המקום הזה למקום של כולנו.